Houbař nebo hrající orchestr v nano velikosti – anketa mezi osobnostmi hledala novou “Entropu” pro druhé české předsednictví v EU

Česko by během předsednictví EU mohla prezentovat socha houbaře nebo orchestru v nano velikosti. Alespoň takové jsou jedny z nejzajímavějších námětů z ankety “Hledáme Czechtropu”, do které se zapojili jak zástupci široké veřejnosti, tak odborníci na evropskou politiku, podnikatelé a známé osobnosti, například ekonomka Danuše Nerudová, tanečník a bývalý sólista Národního divadla Vlastimil Harapes, anebo modelka Jitka Nováčková.

Hudebníci v nano velikosti mohou být umístěni třeba na krystalu cukru – v roce 2009 byla jedním ze symbolů českého předsednictví kostka cukru (koláž pouze ilustrační)

Lidé v anketě především na sociální síti Facebook odpovídali na otázku v čem jsou Češi nejlepší a čím by se země měla v Evropě pochlubit. Cílem bylo nalézt „Czechtropu“, jediný předmět, který by Česko v Bruselu reprezentoval podobně, jako v roce 2009 Entropa Davida Černého. 

„Zejména podnikatelé vnímají české předsednictví jako příležitost – možná ještě více než řada vládních politiků, pro které to dosud bylo spíše okrajové téma. Proto jsme spustili tuhle anketu. Samozřejmě, socha není z hlediska komunikace českého předsednictví zdaleka to nejdůležitější. V této fázi je to ale dobrá příležitost k dialogu o tom, jak si lidé přejí, aby bylo Česko v Evropě vnímané, na co jsou hrdí,” říká Iva Fialová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU, které aktivitu organizačně zaštítilo. 

Podle ankety by nová česká vláda měla prezentaci Česka v Evropě postavit na kreativním představení technologických úspěchů a české vynalézavosti, například v oblasti nanotechnologií a 3D tisku. “Během předsednictví bude na Prahu upřena pozornost médií z celého světa a my můžeme tuhle situaci využít k propagaci české vědy, kultury, ale i firem a technologií, nejen pověstného českého humoru,“ doplňuje Fialová.

„Loni jsme dokázali, jak naše týmy v oblastech technologií dokážou rychle odpovědět na celosvětové problémy. Nanoroušky, filtrační masky, ventilátory, štíty pro zdravotníky vytištěné na stovkách tiskáren firem i běžných uživatelů. To není náhoda. I přes dojem průmyslu, ve kterém se převážně montují zahraniční nápady, máme špičkovou vědu, která plní díry na trhu, umí přijít s něčím novým a stojí za investici,“ uvedla profesorka a ekonomka Danuše Nerudová. Ta v předsednictví vidí i příležitost pro proměnu země “z montovny na mozkovnu”.

„Předsednictví je příležitostí ukázat, že Česko dokáže hrát v Evropské unii aktivní roli, a že máme co nabídnout. Že nejsme potížista nebo uplakánek, ale kreativní, technologická země, která chce aktivně Evropskou unii spoluvytvářet,“ říká Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Českou kreativitu vyzdvihl i tanečník a bývalý sólista Národního divadla Vlastimil Harapes. „Jako národ jsme schopni o problémech a výzvách přemýšlet a vidět je z různých úhlů pohledů, což je díky naší nelehké minulosti. V mnoha obdobích, ať už za Rakouska-Uherska či okupace Němci nebo Rusy jsme museli být opravdu vynalézaví a chytří, aby přežily naše hodnoty a kultura,“ říká k anketě Harapes.

Za mladší generaci se do ankety zapojila i miss z roku 2011 a modelka Jitka Nováčková, která žije v Helsinkách. „Když se o Česku bavím s lidmi v zahraničí, nejčastěji zmiňují tradiční značky, jako je Škoda nebo česká piva, a také charakteristiky české krajiny, jako je kopcovitý terén nebo barevná architektura v historických centrech měst. A samozřejmě mě také těší, že si nás ostatní národy spojují se srdcem Evropy,“ říká.

V anketě se objevila celá řada jak humorných, tak i vážně míněných námětů. „Anketu jsme nijak neomezovali a nechali jsme na lidech, aby sami psali, co by mělo Česko reprezentovat. Díky tomu nám přišlo několik pohádkových postav – od Maxipsa Fíka, po Pata a Mata nebo Brouka Pytlíka. Ale i mnoho nečekaných předmětů, třeba ešus, knedlík, ponožky v sandálech nebo busta Járy Cimrmana. A nechyběly ani tradiční české aktivity, jako je houbaření nebo pití piva,“ říká Iva Fialová. Nejvíce se organizátorům líbila kombinace nápadů – 3D socha v nano velikosti, na kterou se lze dívat elektronovým mikroskopem – dalším českým vynálezem. “Jde o technologie, ve kterých jsou Češi skutečně dobří. V návrzích máme sochu houbaře umístěnou na borovicové jehličce, anebo hudebníky – v tomto případě by u faktické prezentace mohla znít třeba Novosvětská, která Čechy reprezentovala i ve vesmíru,” dodává.

Organizátoři chtějí s nejperspektivnějšími náměty oslovit i Úřad vlády, který druhé české předsednictví v Radě EU připravuje.