Infografika: 750 miliard eur pro státy EU. Obnova českého a evropského hospodářství po koronaviru

Co vidíte, když se řekne miliarda eur? A 750 miliard eur? My vidíme například tohle:

Aktualizace k 21. 7. 2020: Česko bude v příštích sedmi letech z rozpočtu Evropské unie navýšeného o fond pokrizové obnovy ekonomik čerpat 35,7 miliardy eur (přibližně 950 miliard korun). Dalších 15,4 miliard eur (410 miliard korun) si bude moci za výhodných podmínek v rámci fondu vypůjčit. V rámci budoucího rozpočtu dostane 27 miliard eur (718 miliard korun), z fondu bude na dotacích čerpat 8,7 miliardy (přes 230 miliard korun).

Fond obnovy a evropský rozpočet

Nový evropský Fond obnovy má pomoci znovu nastartovat ekonomiku po zásahu koronaviru. Evropským zemím poskytne 750 miliard eur (v přepočtu 20 bilionů korun).  Pro historické srovnání: v reakci na krizi eurozóny vydaly evropské instituce mezi lety 2008 a 2018 přibližně 426 miliard eur (11 bilionů korun).

Na jednoho Evropana z nového Fondu obnovy připadne asi 1 678 eur (44 800 korun). To je téměř jeden průměrný měsíční evropský plat. Také by si za to mohl koupit 146 tupláků na mnichovském Oktoberfestu.

České republice může Fond obnovy přinést 19,2 miliardy eur (510 miliard korun).
Vedle Fondu obnovy bude Česko během příštích sedmi let čerpat peníze z běžného evropského rozpočtu, odkud plynou prostředky například do zemědělství, infrastruktury nebo ochrany životního prostředí. Z něj by mohlo Česko získat 25,7 miliardy eur (695 miliard korun).

Na každého Čecha včetně nemluvňat tak z evropského rozpočtu připadne 65 000 korun. To je jako by každý z nás dostal dvě průměrné mzdy navíc.


Koronavirová podpora v Česku a dalších evropských zemích

Pro srovnání, český stát vyplatil na podpoře podnikatelům 101 miliardu korun (k 10. červenci).

Celkem česká vláda přislíbila pro podporu české ekonomiky v souvislosti s koronavirem 1 190 miliard korun, tedy 21,5 % hrubého národního produktu (HDP). Pro srovnání s ostatními zeměmi EU:

● výrazně větší pomoc poskytuje své ekonomice Německo: 47,8 % HDP
● výrazně menší pomoc poskytuje své ekonomice Maďarsko: 8,7 % HDP

Snaha německé vlády o nastartování německého průmyslu má velký význam i pro Česko, protože české firmy jsou na ty německé úzce navázány. Například z posledního německého záchranného balíku v hodnotě 100 miliard eur doteče do české ekonomiky miliarda eur – v přepočtu 27 miliard korun. To je třetina částky doposud poskytnutá českou vládou jako pomoc českým podnikům.

České podniky budou těžit také z oživení v dalších zemích EU. Obchod s ostatními evropskými státy totiž tvoří velku část jejich byznysu.  

Srovnání se světem

Výrazně více než Evropa utratí za státní pomoc Spojené státy americké. Jen do poloviny května Kongres schválil podporu za více než 3 biliony dolarů (v přepočtu tedy asi 2,8 bilionu eur, tedy asi 75 bilionů korun). To je téměř 4x více, než jakou sumu utratí Evropa. Zákonodárci v USA nyní jednají o dalším záchranném balíčku.

Lze očekávat, že ve většině zemí světa kvůli koronaviru výrazně vzroste státní dluh. Doposud si v tomto ohledu nejhůře stálo Japonsko a nejlépe Brunej v jihovýchodní Asii. Žebříček vybraných zemí podle výše dluhu v poměru k HDP (2019):

Japonsko 253 % HDP
USA 105 % HDP
Velká Británie 81 % HDP
EU 79 % HDP
Čína 50 % HDP
Brunej 2,4 % HDP

Ke stažení v pdf.