Komentář: Emisní normy Evropské unie nebudou na Čínu stačit. Peking chystá vlastní pravidla

Státy Evropské unie se rozhodly, že prodej nových vozů se spalovacími motory skončí nejpozději v roce 2035. Ačkoli se v Česku jedná o velmi kontroverzní krok, v kontextu globálního trhu s novými auty pravděpodobně nebude mít tak velký význam. Stejně dopadne i nová emisní norma Euro 7. 

Autorem komentáře je Vít Havelka, výzkumný pracovník Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Komentář vyšel na serveru E15.

Za posledních pět let udělaly elektromobily obrovský krok dopředu, a to ať už z hlediska pořizovací ceny, rychlosti nabíjení, dojezdu, nebo šířky nabídky. V luxusnějším segmentu vozů nad 1,3 milionu korun se podařilo prakticky dosáhnout cenové parity mezi spalovacím motorem a elektromobilem a je pouze otázkou času, kdy se tak stane i u aut typu fabie.

Souboj automobilek dnes již neprobíhá v rovině toho, zdali budou vodík nebo hybridy budoucností individuální mobility, ale kdo dokáže přijít s technologicky nejvyspělejším elektromobilem za co nejrozumnější peníze. Pro Česko je důležité si tento trend uvědomit a umět s ním pracovat. Nejde pouze o to mít schopnost vyvíjet nejvyspělejší technologie, ale umět i vytvářet obchodní politiku pomáhající domácím výrobcům získat výhodu nad konkurencí ze zahraničí. A právě do této skládačky zapadá zákaz prodeje nových aut se spalovacím motorem i Euro 7.

Ještě před několika lety se v Evropě předpokládalo, že přechod na elektromobily bude postupný s tím, jak se budou zpřísňovat emisní standardy. Evropští výrobci budou mít čas se přizpůsobit a relativně bezbolestně proměnit svůj byznys model. Problém je ale v tom, že Evropané byli příliš pomalí a předběhla je čínská konkurence a americká Tesla.

Výrobce elektromobilů nějaké normy pro spalovací motory na množství vypouštěného dusíku nebo CO2 příliš nezajímají. Proto je třeba nastavit Euro 7 tak, aby evropské automobilky nebyly příliš bity a zároveň měly dostatek motivace pokračovat v přechodu na elektromobilitu.

V této souvislosti stojí za zmínku hlavně to, že v současnosti navržené Euro 7 je v některých parametrech méně přísné než nová čínská norma 6b, která vstoupí v platnost v polovině tohoto roku – tedy na největším trhu s automobily na světě.

Pokud tedy budou evropské automobilky chtít nadále prodávat auta v Číně, budou muset tak jako tak splňovat parametry podobné Euru 7. Z výše popsaného je jasné, že Evropská unie narazila na první velkou konkurenci v prosazování svých norem ve světě.

Pro nás v České republice to zároveň znamená především upřít svou pozornost na modernizaci našeho automobilového průmyslu. Klíčem k přežití bude investování do českých inovací (slibně vypadá prototyp nehořlavé baterie od Akademie věd), zajištění dostatečných produkčních kapacit bateriových systémů a úspěch evropské snahy o diverzifikaci trhu s primárními surovinami pro jejich výrobu.

Zadruhé bude z českého pohledu nutné přehodnotit evropskou obchodní politiku tak, aby i evropští výrobci měli šanci ustát čínskou konkurenci a udržet si obstojný podíl alespoň na evropském trhu. Zatímco ve Španělsku stavějí automobilky jednu baterkárnu za druhou, v Česku se pořádají demonstrace proti stavbě jedné fabriky v Plzni. Zahráváme si tak s ohněm a je možné, že se nám český přístup k elektromobilitě vymstí.