Komentář: Zastropování emisních povolenek je nesmysl, který neřeší příčinu růstu cen energií

Komentář z 12. listopadu 2021

Andrej Babiš chce v Evropské unii navrhovat zastropování cen emisních povolenek. Důvodem je fakt, že po celé Evropě začaly rapidním způsobem růst ceny energií, tedy elektřiny a tepla. Nastavení horní hranice ceny pro emisní povolenky by však nevedlo ke snížení cen energií a už vůbec by neřešilo příčinu současných problémů.

Příčinou je naše závislost na fosilních palivech, zejména na plynu a uhlí. Podle studie společnosti Ember stoupají ceny energií zejména kvůli růstu ceny zemního plynu, kterého je v současnosti na trhu nedostatek.[1] Může za to zvýšení poptávky po energiích související s rozvolněním opatření na ochranu před nemocí covid-19, ale také politika Ruska, které do Evropy posílá méně plynu než v minulosti.[2]

Se zvyšováním cen elektřiny a tepla hrozí, že evropské domácnosti výrazněji zchudnou a propadnou se do takzvané energetické chudoby, tedy stavu, kdy musí lidé více než pětinu svého měsíčního příjmu vynaložit za topení a elektřinu. Zastropování ceny emisních povolenek ale nedává smysl, jelikož má na růst ceny elektřiny a tepla jen malý vliv. Navíc by naopak paradoxně omezilo peníze, které by státy mohly využít jinde.

Emisní povolenky platí jednotliví provozovatelé za to, že je jim umožněno vypouštět oxid uhličitý, který otepluje planetu. Cílem obchodování emisních povolenek je zahrnout do ceny spalování uhlí, ropy a plynu jejich skutečné náklady, které energetické firmy často neplatí. A to i náklady na řešení zdravotních komplikací způsobených vypouštěním spalin, stejně jako dopadů změn klimatu.

Zastropování emisních povolenek reálně pomůže jen energetickým firmám, kterým se tak sníží náklady a nebudou muset přispívat více peněz do rozpočtů Evropské unie a států. Skutečným řešením růstu cen elektřiny a tepla je přitom přesně opačný, a to konkrétně důsledná sociálně-ekologická transformace.

Ta zahrnuje velké investice do zateplování a rekonstrukce budov, projektů na zvyšování energetické účinnosti a výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Není od věci zmínit, že slunce a vítr v současnosti poskytují nejlevnější elektřinu v historii, zatímco cena energií z plynu, ropy a uhlí roste.[3] V nejbližší době je však nutné pomoct domácnostem, které růst ceny elektřiny a tepla zasáhne nejvíce.

Nabízí se celá řada sociálních programů, které již nyní zavádějí státy jako je Španělsko, Francie nebo Belgie. Může mezi ně spadat například příspěvek na energie, který umožní vyrovnat rostoucí účty za energie chudým domácnostem, snížení DPH na energie nebo přerozdělení výnosů z emisních povolenek.

Právě proto není dobrý nápad zastropovat emisní povolenky, ale naopak by bylo vhodné je využít k těmto potřebným investicím a sociálním programům. Peníze z emisních povolenek by tak mohly sloužit i k vyčištění ovzduší, které jen v České republice způsobí předčasné úmrtí u více než deseti tisíců lidí.[4]

Evropská unie zvažuje zřízení sociálního fondu právě pro řešení dopadů transformace energetiky na nízkopříjmové domácnosti. Česká republika nic podobného neplánuje a peníze z emisních povolenek utápí ve státním rozpočtu, část jde na program Zelená úsporám.

Ptejme se proto raději Andreje Babiše (případně příští vlády), proč nemáme plán sociálně spravedlivé transformace, kdy se zbavíme závislosti na fosilních palivech a k tomu všemu nevyužíváme peníze z obchodování s emisními povolenkami. Bude to lepší než se snažit pomoct fosilním korporacím se zachováním jejich zisků.

Autor: Radek Kubala, výzkumník z organizace Re-set


[1]     Viz https://ember-climate.org/commentary/2021/09/21/fossil-gas-uk-electricity-prices/

[2]     Podrobněji jsou příčiny růstu ceny energií popsány zde: https://denikreferendum.cz/clanek/33153-energie-zdrazuji-vinikem-neni-klimaticka-politika-nybrz-rostouci-cena-plynu

[3]     Viz https://www.carbonbrief.org/solar-is-now-cheapest-electricity-in-history-confirms-iea

[4]     Viz https://www.euro.cz/udalosti/znecistene-ovzdusi-se-v-evrope-nezlepsuje-v-cesku-predcasne-zemre-rocne-10-190-lidi-1470547