Nová data: Česko je v poměru k HDP deváté na světě ve vojenské pomoci Ukrajině

Podle dat, která jsme získali přednostně k dispozici pomáhá Česko vojensky Ukrajině víc než řada větších států. Ze srovnání s dalšími třemi desítkami západních zemí mu patří devátá příčku v přepočtu na velikost ekonomiky (HDP).  Vyplývá to z aktualizovaných dat projektu Ukraine Support Tracker od Institutu pro světovou ekonomiku (IFW) v Kielu v Německu. České zájmy v EU zpracovaly data zveřejněná 2. května 2022. 

Autoři: Helena Truchlá a Nikola Hořejš, analytici České zájmy v EU

Zdroj: IFW Kiel, zpracování: České zájmy v EU

  • Česko tak v přepočtu podle HDP předstihlo země jako je USA nebo Velká Británie. V absolutních číslech daly nejvíce právě Spojené státy.
  • Česká vláda na Ukrajinu posílá také finanční a humanitární pomoc. Zhruba polovinu celkové sumy (89 milionů eur, tedy necelé 2,2 miliardy korun) poskytla sama za sebe, zbytek (83 milionů korun, 2 miliardy eur) tvoří pomoc zprostředkovaná Evropskou unií a jejími institucemi. „U zemí jako je Francie, Itálie nebo Nizozemsko společná EU pomoc převládá,“ upozorňuje analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá. Částky neobsahují soukromé dary ani prostředky vynaložené na péči o ukrajinské uprchlíky.

„Pokud sečteme pomoc přislíbenou jednotlivými zeměmi s penězi od institucí Evropské unie, stává se Evropa z celého západu jednoznačně nevětším podporovatelem Ukrajiny v těchto těžkých časech. Celkem už poskytla v přepočtu 315 miliard korun,“ dodává Truchlá.

Česká republika posílá Ukrajině zejména ruční zbraně nebo rakety. Podle médií tam ale odešla i těžká technika včetně samohybných houfnic Dana, salvových raketometů RM-70 Grad, tanků sovětské výroby T-72 nebo bojových vozidel pěchoty. Podle ministerstva obrany objem pomoci dosáhl tři miliardy korun. 
V čele žebříčku je Estonsko, za pozornost ale stojí také Slovensko, které se ve srovnání se stavem na konci března výrazně vyšvihlo: s ohledem na velikost ekonomiky je nyní čtvrté. Slovenská vláda na Ukrajinu na začátku dubna poslala svůj raketový systém protivzdušné obrany S-300. 

Zdroj dat: IFW Kiel, zpracování: České zájmy v EU

„EU tentokrát, co do pomoci Ukrajině, nezaspala a překonala i USA. Není to obvyklé, že by EU při světových konfliktech byla takto aktivní, nakonec stále je to spíše ekonomický blok, který zahraniční politiku teprve postupně dává dohromady,“ míní šéf projektu České zájmy v EU Nikola Hořejš. „Češi, Poláci a Slováci jsou na špičce vojenské pomoci. To je skvělé, ale nezapomínal bych, že jim v tom USA a EU kryjí záda. Ať už nabídkou modernější výzbroje nebo financí pomocí ze společného evropského rozpočtu,“ dodává Hořejš. 
Zdroj dat:  Antezza, A., Frank, A., Frank, P., Franz, L., Rebinskaya, E. & Trebesch, C. (2022). „Which countries help Ukraine and how? Introducing the Ukrain Support Tracker“. Kiel Working Paper, No. 2218Další podrobnosti a grafy v anglickém jazyce dostupné ZDE