Komentář: Předsednictví v EU na vedlejší kolej nepatří

Ekonomové, investoři a odborníci na evropskou politiku odeslali otevřený dopis vládě ČR s výzvou „Máme na to řídit EU“. Apelovali v něm na politickou reprezentaci, aby plně využila příležitost, kterou představuje předsednictví v Radě EU. Byli vedeni snahou pomoci naší zemi, od premiéra se ovšem dočkali ironie a arogance.

Prý nerozumí číslům a rozpočet není konečný. Jak je to ale možné? Jak to, že rok před předsednictvím není znám rozpočet a neexistuje plán všech akcí, které se budou pořádat? Každý akademik ví, že pokud žádá o veřejné peníze na projekt, musí být součástí konkrétní rozpočet, jinak peníze nedostane. A i naše předsednictví se bude hradit z veřejných peněz. Proč tedy stát nemá konkrétní plán rozpočtu?

Naše země je dle premiéra v EU suverénním a sebevědomým státem. Kéž by. Vliv v EU bohužel takřka nemá. Příkladem může být diplomatické selhání při přerozdělování vakcín, kde jsme na rozdíl od ostatních nedosáhli ničeho nad rámec výchozího návrhu.

Nebo třeba vyjednaný systém přenesené daňové povinnosti reverse charge, který v praxi nevyužil žádný stát, ani ČR, jež si ho vyjednala. Naši ministři se o evropskou politiku nezajímají – na Radu EU, které budou za rok předsedat, většinou nejezdí. Jak potom chtějí prosazovat náš vliv a zájmy?

Signatáři, jejichž snahou bylo vyvolat konstruktivní diskusi, se dočkali argumentů ad hominem v podobě poukazování na jejich údajný neúspěch v jinak zdařilých kariérách, premiér upozornil např. na poradenství kandidátovi na prezidenta, který nevyhrál. Proto si dovolím malé zastavení nad tématem úspěchu a neúspěchu. Součástí prvního je to druhé. Každý, kdo je skutečně úspěšný, má za sebou zákruty a slepé uličky. Společnost a lidstvo posouvají ti, kteří mají odvahu zkoušet nové věci, někdy neúspěšně. Nikoliv ti, kteří setrvávají na místě. Vyspělá společnost dává kredit právě těmto lidem. A kredit by jim měl dávat i premiér, který chce, aby tato země byla úspěšná.

Autorka: Danuše Nerudová (Autorka je rektorka Mendelovy univerzity v Brně a signatářka výzvy Máme na to řídit EU)

Článek vyšel v Právu dne 9.7. 2021