Jak šel čas – ČR ve vyjednávání o vakcínách v EU

Aktualizovaná rekapitulace české cesty za prvními dávkami vakcín proti nemoci COVID-19, které Česká republika získala díky tomu, že se rozhodla ke společnému postupu s ostatními členskými zeměmi Evropské unie.

Časová osa klíčových jednání a výroků:

POSLEDNÍ AKTUALIZACE: 14.1. 2021

Leden 2021: Dostali jsme první vakcíny, ale nestíháme je vyočkovat

Evropská komise objednala dalších 300 milionů dávek od Pfizer/BioNTech. Celkem má tedy od tohoto výrobce objednaných 600 milionů dávek, což zvyšuje celkový počet objednaných dávek od všech šesti schválených výrobců na 2,3 miliardy. 

12. 1. – Komise uzavírá předběžná jednání se společností Valneva ohledně zajištění nově vyvíjené očkovací látky. Plánovaná smlouva by měla členským státům umožnit nakoupit 30 milionů dávek a v případě potřeby ještě jednou tolik.

12. 1. – AstraZeneca požádala Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o podmínečnou registraci své vyvíjené vakcíny. EMA bude vakcínu hodnotit ve zrychleném řízení a ke schválení ji může doporučit Evropské komisi již 29. 1. 

8. 1. – Evropská komise objednala dalších 300 milionů dávek od Pfizer/BioNTech. Celkem má tedy od tohoto výrobce objednaných 600 milionů dávek, což zvyšuje celkový počet objednaných dávek od všech šesti schválených výrobců na 2,3 miliardy. 

8. 1. – EMA schválila využívání jedné dávky vakcíny z každé lahvičky od Pfizeru/BioNTechu navíc, jak požadovaly některé státy včetně ČR. 

6. 1. – Den před první řádnou dodávkou (cca 60 – 70 000 očkovacích dávek) využila Česká republika zatím zhruba polovinu vakcín (13 000), které má k dispozici. Např. Dánsko, země se zhruba polovičním počtem obyvatel v porovnání s ČR, již naočkovalo více než 51 000 obyvatel a má tedy prozatím nejvyšší proočkovanost v EU (POLITICO).

6. 1. – Evropská léková agentura schválila vakcínu od firmy Moderna.

6. 1. – Bez EU by si ČR vakcínu nezajistila, uznává ministerstvo zdravotnictví (EURACTIV.cz)

5. 1. Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo tvrdí, že EU ve společném postupu zaspala, Evropská komise se brání, že distribuci nestíhají především výrobci (iRozhlas.cz)

4. 1. – „Komise nyní jedná o tom, zda by ke 300 milionům již zajištěných dávek od německé a americké firmy Pfizer mohla přikoupit ještě další,“ řekl mluvčí Komise Stefan de Keersmaecker. Dosud objednané množství bude podle něj mezi členské státy rozděleno nejpozději do konce září. (iDnes.cz)

Prosinec 2020: Česká vakcína končí ve fázi testování na hlodavcích, EMA schvaluje první vakcínu od Pfizer/BioNTech pro celou EU

Ministr Blatný v polovině prosince uvádí, že „Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru. Mimo materiál, který zajišťuje Evropská komise, bude nad jeho rámec vytvořena i rezerva prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

28. 12. – Andrej Babiš požádal Evropskou komisi o schválení využívání šesti dávek z lahvičky vakcíny od firmy Pfizer místo pěti. (EURACTIV.cz)

26. 12. – Do Česka dorazila první dodávka vakcíny proti koronaviru. (iROZHLAS)

14. 12. – Zatímco Evropská komise doporučuje státům připravovat se na dodání vakcín již od října, premiér Babiš uvádí, že „na očkování připravujeme velice podrobný plán”. Podle doporučení Evropské komise státy měly zajistit kapacitu očkovacích služeb včetně dostatečného zdravotnického vybavení během října a listopadu, ministr Blatný v polovině prosince uvádí, že „Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru. Mimo materiál, který zajišťuje Evropská komise, bude nad jeho rámec vytvořena i rezerva prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR).  (ČTK)

14. 12. – Ministr zdravotnictví potvrdil, že Česko může očekávat první dávky vakcíny BioNTech-Pfizer do konce roku. „Bude to dávka spíše symbolická, bude stejná pro všechny země EU,” uvedl Blatný. 

12. 12. – Lídři států na zasedání Evropské rady diskutují otázku schvalování a distribuce vakcíny. „Potřebovali bychom, aby byl proces schvalování vakcíny urychlen. Občanům se špatně vysvětluje, proč musíme ještě čekat, zejména v situaci, kdy státy jako Velká Británie nebo Izrael již s očkováním začaly,“ řekl premiér Babiš. (Vláda ČR)

3. 12. – Evropská komise má uzavřené smlouvy o dodávkách více než 2 miliard vakcín pro státy EU. Tým českých vědců úspěšně dokončil prototyp emergentní vakcíny proti COVID-19. „Výsledky naší intenzivní několikaměsíční práce ukázaly, že připravený antigen je pro laboratorní myši bezpečný a vakcína je schopna vyvolat imunitní odpověď. To znamená jednoznačný úspěch první fáze výzkumu,“ uvedla profesorka Věra Adámková. (Ministerstvo zdravotnictví ČR)

2. 12. – Evropská komise zveřejňuje doporučení pro státy „Ochrana před COVID-19 během zimy“ a nabízí, že „je připravena v případě potřeby podpořit členské státy při distribuci vakcín podle jejich distribučních a vakcinačních plánů.” Pomoc Evropské komise s logistikou vakcín členské státy již dříve odmítly (iDnes.cz).

„Potřebovali bychom, aby byl proces schvalování vakcíny urychlen. Občanům se špatně vysvětluje, proč musíme ještě čekat, zejména v situaci, kdy státy jako Velká Británie nebo Izrael již s očkováním začaly,“ řekl premiér Babiš.

Listopad 2020: Státy EU předkládají očkovací plány, odborníci kritizují Česko

„Vakcinace bude bezkonkurenčně nejnáročnější distribuční operací, která kdy na českém farmaceutickém trhu probíhala. Takový projekt by měl být připraven s velkým předstihem a do velkého detailu. Bohužel tomu tak není,“ píše v dopise ministerstvu zdravotnictví AVEL – Asociace velkodistributorů léčiv. 

25. 11. – Evropská komise schválila šestý kontrakt o koupi vakcín. Se společností Moderna se dohodla na dodávce 80 milionů dávek, s možností dokoupit 80 milionů později.

19. 11. – Videokonference lídrů států EU, na níž se politici „dohodli na urychlení přípravy vnitrostátních plánů očkování” a uvítali, „že členské státy a Komise již finalizovaly několik předběžných dohod o nákupu s výrobci očkovacích látek.” Proti postupu Komise nikdo neprotestoval. Předseda Evropské rady Charles Michel zdůrazňoval, že je nutné, aby členské státy připravily komunikační kampaně o očkování.

17. 11. – Evropská komise uzavírá smlouvu se společností CureVac na dodávkách 225 milionu dávek vakcíny, s možností přikoupit dalších 180 milionů 

14. 11. – Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček upozorňuje, že Česká republika v případě vakcíny od AstraZenecy nevyčerpala maximální množství alokované EU: „Toto rozhodnutí pokládám za nešťastné, vzhledem k tomu, že v tuto chvíli již není možné realizovat doobjednávky a ‚naše‘ nevyužité množství vakcín bylo nabídnuto dalším státům.“ (Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

11. 11. – Evropská komise uzavřela smlouvu o dodávce vakcíny s firmou BioNTech-Pfizer na až 300 milionů dávek. Česko má nejprve zájem o dva miliony dávek (do dnešního dne zvýšilo objednávku na 4 miliony dávek), podle ministra Blatného je dodávka prvních dávek do ČR očekávána v první čtvrtině roku 2021.

„Toto rozhodnutí pokládám za nešťastné, vzhledem k tomu, že v tuto chvíli již není možné realizovat doobjednávky a ‚naše‘ nevyužité množství vakcín bylo nabídnuto dalším státům,” uvedl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček k objednávce AstraZeneca českým státem (Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Říjen 2020: Evropská komise vyzývá členské státy, aby se důkladně připravily na očkování, ty chtějí důkladný povolovací proces vakcín

“Je zapotřebí důkladný povolovací a monitorovací proces, budování očkovací kapacity v EU a spravedlivý a cenově dostupný přístup k těmto vakcínám,” shodli se lídři členských států.

30. 10. – „Panovala velmi široká shoda, bylo to během konference několikrát opakováno, abychom zajistili spravedlivou distribuci mezi členskými státy,” řekl po videokonferenci lídrů států předseda Evropské rady Charles Michel. (ČT24)

16. 10. – Lídři států (včetně premiéra Andreje Babiše) na zasedání Evropské rady zdůraznili, „že je zapotřebí důkladný povolovací a monitorovací proces, budování očkovací kapacity v EU a spravedlivý a cenově dostupný přístup k těmto vakcínám.”

15. 10. – Komise vydává doporučení členským státům týkající se připravenosti na očkování (2020_strategies_deployment_en.pdf (europa.eu)). Obsahuje např. tyto body: 

  • během října a listopadu by měly členské státy „zajistit kapacitu očkovacích služeb a dodávek vakcín, včetně proškoleného personálu a zdravotnického a ochranného vybavení,”
  • od října do listopadu by měly členské státy „zajistit snadný přístup k vakcínám pro cílovou populaci,”
  • od října by se měly členské státy „připravovat na dodání vakcín, jejich různé vlastnosti, potřeby skladování a přepravy a přezkoumat požadovanou infrastrukturu, zejména z hlediska chlazení, chlazených přepravních a skladovacích kapacit,”
  • od října by měly členské státy „zajistit jasnou komunikaci o výhodách, rizicích a významu vakcín COVID-19 a tím podpořit důvěru veřejnosti.”

8. 10. – Evropská komise uzavřela třetí smlouvu o dodávce vakcíny – s firmou Janssen Pharmaceutica NV Sanofi-GSK se dohodla na dodávce až 400 milionů dávek.

Září 2020: Epidemiologická situace v ČR se začíná opět zhoršovat

28. 9. – Zahájen společný evropský tendr na dodávky zdravotnického vybavení pro očkování proti pandemii COVID-19, který zahrnuje injekční prostředky, boxy pro přepravu vakcín, nádoby na odpad, dezinfekční prostředky, osobní ochranné prostředky a anestetický spotřební materiál.

18. 9. – Evropská komise uzavřela smlouvu o dodávce vakcíny s firmou Sanofi-GSK na 300 milionů dávek.

17. 9. – Premiér Andrej Babiš navrhuje opozici, aby „neřešila stále covid-19 a zkusila konečně schválit zahrádkářský zákon.”

9. 9. – EK se dohodla na předběžném nákupu vakcín se společností BioNTech-Pfizer. Společnost AstraZeneca oznámila, že kvůli zdravotním problémům jednoho z účastníků pozastavila testování (Euroskop.cz)

Srpen 2020: Evropská komise uzavírá první smlouvy s výrobci

„Česká republika se zavázala, že jako členský stát EU nebude s firmami vyjednávat o ceně a smluvních podmínkách samostatně, ale v rámci koordinované iniciativy pod vedením Evropské komise, které se účastní všechny členské státy,“ potvrdilo ministerstvo zdravotnictví ČR na dotaz redakce Echo24.

27. 8. – Komise uzavírá jménem členských států smlouvu o dodávce vakcín s první společností (AstraZeneca) a aktivně vyjednává s dalšími firmami. Česká vláda poté schválila odběr tří milionů dávek. 

Červen 2020: Česko se připojuje ke společnému nákupu vakcín EU

18. 6. – Česko se dobrovolně připojilo ke společné evropské iniciativě ohledně dodávek vakcín – pověřuje tedy Evropskou komisi, aby za nás vyjednávala o dodávkách vakcín s výrobci. Členské státy pak dostanou možnost připojit se k vyjednaným dohodám. Společný postup EU odsouhlasil premiér společně s ministry vlády. Česká republika má zároveň možnost sama vyjednávat o dalších dodávkách s ostatními výrobci, kteří nejednají s Komisí. „S ohledem na účast v evropském mechanismu pro nákup vakcín se ČR zavázala, že s výrobci o dodávkách nebude vyjednávat bilaterálně, ale že za členské státy EU tak učiní Evropská komise,“ uvedla později mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. 

17. 6. – Komise předkládá Strategii EU pro očkovací látky 

Další fakta, včetně nákladů na vývoj vakcíny, počty objednaných dávek, jejich ceny a předpokládané termíny schválení najdete zde.

Autorka: Vendula Karásková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky – AMO