Průzkum Eurobarometr potvrdil prudký propad důvěry ve vládu

Česká vláda zaznamenala prudký propad důvěry; důvěra Čechů ve vládní opatření v souvislosti s bojem proti covid-19 je druhá nejnižší v EU.

Vyplývá to z celoevropského průzkumu Eurobarometr, který proběhl na 17. až 22. února 2021.  Vládě ohledně opatření v souvislosti s covid-19 důvěřuje jen 24 % společnosti. Hůře dopadlo jen Lotyšsko s 21 %.

Naopak nejspokojenější jsou občané v Dánsku, jehož postup jsme rozebírali zde.

Výsledky odpovídají i nedávnému zjištění ústavu STEM. Ten ukázal, že propad důvěry veřejnosti v to, že vláda zvládá situaci ohledně koronaviru byl v ČR za poslední rok největší ze zemí, ke kterým existují srovnatelná data. Průzkum je pro srovnání k dispozici zde.

Spokojenost s opatřeními přijatými na úrovni EU je obecně vyšší. Spokojených je 40 % dospělých občanů ČR. 

Oproti minulému měření z července 2020 se důvěra v reakci EU i EU samotnou statisticky významně zvýšila. Unii obecně nyní věří 48 % českých občanů a podpora stoupla o 13 %. Důvěra v českou vládu naopak dramaticky klesla na 19 %, což je o 21 % méně než při minulém měření. Stejné výsledky v EU má už jen vláda Slovinska (více v odkazech).

„Evropská unie byla často fackovacím panákem zejména politiků za neúspěchy v boji proti pandemii. I přes problémy s dodávkami vakcín od společnosti AstraZeneca se ale zdá, že ke krizi důvěry nedošlo. Společný nákup vakcín se nakonec ukázal lepší než pokusy ČR sehnat vakcíny samostatně. Možná proto občané nevidí Evropu tak kriticky,“ říká Iva Fialová, analytička projektu České zájmy v EU. „Češi a Češky nyní vše vnímají skrze velké naštvání na kroky české vlády. Přitom v Evropě je řada zemí, kde za stejných výchozích podmínek vlády důvěru občanů neztratily.“

Nové výsledky Eurobarometru najdete zde. Tiskovou zprávu Zastoupení Evropské komise v ČR najdete zde.